Válasz a „mivel foglalkozol” kérdésre – avagy mi is az a coaching a hétköznapokban
- Te mivel foglalkozol?
- Emberekkel.
- Szóval HR-es vagy.
- Te mit csinálsz?
- Embereket támogatok a fejlődésükben.
- Szóval pszichológus vagy.
- Te mivel foglalkozol?
- Embereknek segítek.
- Aha, az jó.
Amikor megkérdezik, mivel foglalkozom, gyakran születnek a fentiekhez hasonló párbeszédek 🙂
A coach részben mindegyik, de teljesen egyik sem. Lényegének megmutatására – a múltkori irodai példa után (https://nagyaniko.com/2019/08/09/hogyan-tamogatja-a-valtozast-a-coaching-miben-segit-egy-coach/) – most egy másik hétköznapi hasonlaton választottam.
A coaching olyan, mint a túrázás. A megfelelő út kiválasztásakor figyelembe vesszük egyéni képességeinket és elképzelésünket, mekkora távot szeretnénk teljesíteni, hova szeretnénk eljutni, mit szeretnénk megismerni. A túravezetőnek az a feladata, hogy elkísérjen minket ezen az úton.
A tempó, haladási ütem egyéni, függ az eddigi tapasztalatoktól, gyakorlottságtól, edzettségi szinttől, körülményektől.
A túravezető végig velünk van, feladata motiválni, bátorítani, biztatni a túra teljes időtartama alatt, hogy a legjobb teljesítményt nyújthassuk, befejezzük a túrát és célba érjünk. Ha elfáradunk, visszafordulnánk, ott van, elmondja, hogy hol tartunk, mekkora távot tettünk már meg az induláshoz képest és ösztönöz minket a továbbhaladásra.
A túravezető végig segít a kijelölt úton maradni. Hogy ne térjünk le róla, ne tévedjünk el, ne menjünk zsákutcákba.
Ha kereszteződéshez érkezünk, segít feltérképezni az egyes válaszutak előnyeit, nehézségeit, a benne rejlő lehetőségeket. Hogy végül melyik út mellett döntünk és haladunk rajta tovább, függ a saját célunktól.
Az utunk során rálátunk környezetünkre más nézőpontokból is. A túravezető megmutatja a környéket a lentről, a földről és a magasból, egy kilátóból is. Felhívja olyan dolgokra a figyelmet, amit nélküle nem vennénk észre. Egyedül csak az útra koncentrálnánk, vele viszont a túraútvonal egyéb részleteit is megismerhetjük.
A túravezető mindvégig figyel ránk. A teljes kirándulás időtartama alatt kellemes környezetben, jól érezzük magukat, kikapcsolunk a mindennapokból és magunkra koncentrálunk.
Amikor utunk végére érünk, büszkén mondjuk magunknak, hogy ügyesek vagyunk, megcsináltuk 🙂